Oddělení pro studium a kvalitu – studijní referentka
Pracoviště | Funkce |
---|---|
Oddělení pro studium a kvalitu | Studijní referent |
Projektová kancelář | Garant CŽV |
Oddělení pro studium a kvalitu – prorektor
doc. Mgr. Miroslav Ondra - vedoucí pracoviště
- doc. Mgr. Miroslav Ondra , Prorektor pro studium a kvalitu
- Ing. Ivana Oulehlová , studijní referent
Studijní oddělení – Divadelní fakulta
- Mgr. Darina Daňková , vedoucí studijního oddělení
- Bc. Lucie Drlíková , Organizační pracovník stud. oddělení
- Mgr. Helena Valíčková , Referentka studijních programů
Studijní oddělení – Hudební fakulta
- Jana Jarošová , referent studijního oddělení
- MgA. Petra Koňárková , referent studijního oddělení
POPLATKY ZA STUDIUM
Poplatky za studium upravuje zákon. č 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů a čl. 104 Statutu JAMU – Poplatek za delší studium.
Studenti, kteří studují déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok, jsou povinni uhradit poplatek za studium dle § 58 odst. 3 zákona o vysokých školách. Statut JAMU upřesňuje, jakým způsobem jsou poplatky stanovovány a vyměřovány. Vyměřování poplatků studentům, kteří naplní podmínky stanovené zákonem, je povinností vysoké školy.
OBECNĚ:
Poplatek za studium je povinen hradit student, který celkovou dobou svého studia překročil jeho standardní dobu zvětšenou o jeden rok*. Do celkové doby tohoto (posuzovaného) studia se ze zákona započítává doba VŠECH studií ukončených jinak než řádně, pokud po ukončení takového studia student neabsolvoval studijní program stejného typu (zákon o vysokých školách rozeznává pro účely poplatku za studium studijní program bakalářský a studijní program magisterský, tj. bez rozdělení na tzv. dlouhý magisterský a navazující magisterský). Doba, kdy více „neúspěšných“ studií probíhalo souběžně, se počítá jen jednou. Skutečnost, že „neúspěšné“ studium probíhalo v souběhu s jiným řádně ukončeným studiem, nijak nebrání jeho započtení do celkové doby studia následně studovaného studia.
* upozorňujeme, že studium studentovi začíná běžet dnem zápisu ke studiu, nikoliv prvním dnem akademického roku (platí ponejvíce pro studenty prvních ročníků, kteří mají zápis ke studiu nejčastěji na začátku měsíce července)
Pokud student ukončí jakékoliv studium řádně, dříve „neúspěšně ukončená“ studia stejného typu se přestávají počítat do celkové doby studia v jakémkoliv následujícím studiu = po řádném absolvování studia bakalářského typu se přestávají počítat do celkové doby studia všechna předchozí „neúspěšně ukončená“ studia bakalářského typu, po řádném absolvování studia magisterského typu se přestávají počítat do celkové doby studia všechna předchozí „neúspěšně ukončená“ studia magisterského typu (úspěšné absolvování bakalářského studijního programu vymaže všechny předchozí neúspěchy v bakalářských studijních programech a úspěšné absolvování magisterského studijního programu vymaže všechny předchozí neúspěchy v magisterských studijních programech). Naopak však platí, že do doby aktuálního posuzovaného studia vstupují VŠECHNA neúspěšná studia bez ohledu na to, zda jde o bakalářský nebo magisterský studijní program, např. do aktuálního bakalářského studia vstupují doby předchozích neúspěšných studií bez ohledu na to, zda jde o neúspěch v bakalářském či magisterském studijním programu.
VYMĚŘENÍ:
Poplatek za studium je studentovi vyměřen písemným rozhodnutím zasílaným studentovi do vlastních rukou na adresu uvedenou v IS JAMU. JAMU v tomto případě používá obálku s červeným pruhem se službou „nevracet, vložit do schránky; uložit jen 10 dni“, což znamená, že pokud si student do 10 dnů od doby, kdy byl vyrozuměn o doručování zásilky, si tuto nevyzvedne na poště, zásilka je mu 11. den vhozena do schránky a považuje se za doručenou!
Poplatek za studium se vyměřuje za každých započatých šest kalendářních měsíců od vzniku poplatkové povinnosti (která je většinou u studentů různá, tj. nastává v jiný den), tj. bez ohledu na harmonogram akademického roku, nekryje se se semestry. Doba, na kterou je poplatek vyměřen, je vždy v rozhodnutí uvedena v časovém rozmezí, které je specifikováno konkrétními daty „od – do“.
Student, který své studium ukončí či přeruší v průběhu doby, na kterou byl poplatek vyměřen, se povinnosti poplatek uhradit nezbavuje, poplatková povinnost nezaniká (poplatková povinnost studenta totiž vznikla v době, kdy ještě studentem byl).
ODVOLÁNÍ, ÚHRADA POPLATKU:
Do 30 dnů ode dne, kdy bylo studentovi doručeno rozhodnutí o vyměření poplatku, má student možnost se proti tomuto rozhodnutí odvolat. Po uplynutí této třicetidenní lhůty není možné žádné odvolání akceptovat, leda by poslední den této lhůty připadl na nepracovní den – v tom případě má student možnost odvolání doručit nebo předat poště k doručování ještě první následující pracovní den. Student zároveň s rozhodnutím o vyměření poplatku obdrží v obálce i stručný návod, jak odvolání podat, co v něm nesmí chybět atd.
Pokud se student odvolá a odvolání nemůže být vyhověno nebo lze vyhovět částečně a student i tak má dále potíže s úhradou poplatku, je možné podat přes IS JAMU žádost o splátkový kalendář.
Nebylo-li odvolání vyhověno, je poplatek splatný do 90 dnů ode dne, kdy bylo doručeno studentovi rozhodnutí o vyměření poplatku (tato doba se prodlužuje o počet dnů, po které běžel odvolací proces).
Požádá-li student o splátkový kalendář, je poplatek, resp. jeho jednotlivé částky, splatný ke dni, který student u každé jednotlivé částky uvedl.
Pokud se student neodvolá, je poplatek splatný do 90 dnů ode dne, kdy bylo doručeno rozhodnutí o jeho vyměření.
Platební údaje (č.ú., VS) jsou součástí rozhodnutí o vyměření poplatku, přičemž se vyžaduje bezhotovostní platba.
V případě potřeby kontaktujte studijní oddělení:
Ing. Ivana Oulehlová, oulehlova@jamu.cz, tel.: 542 59 1110.
NOSTRIFIKACE
=
UZNÁVÁNÍ ZAHRANIČNÍHO VYSOKOŠKOLSKÉHO VZDĚLÁNÍ A KVALIFIKACE V ČESKÉ REPUBLICE
Uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace, tzv. nostrifikace, představuje uznání diplomu a jeho obsahu. Kvalifikací se v souladu s příslušnými mezinárodními smlouvami rozumí diplom či jiný obdobný dokument prokazující vzdělání; nejedná se tedy o uznávání odbornosti a odborné způsobilosti.
Žádost (na příslušném formuláři) se podává veřejné vysoké škole, která uskutečňuje obdobný studijní program a ta na základě srovnání absolvovaného vzdělání s českými studijními programy žádosti vyhoví nebo, pokud shledá podstatné rozdíly, žádost zamítne.
JAMU doporučuje žadatelům, aby si před podáním žádosti zjistili, zda JAMU uskutečňuje studijní program obdobný jejich studiu v zahraničí (https://www.jamu.cz/studium/studijní-programy/).
Pokud chce žadatel uznat více zahraničních vysokoškolských vzdělání (více diplomů), je nutné podat pro každé vzdělání (diplom) samostatnou žádost a za každou žádost zvlášť uhradit poplatek. Předmětem jedné žádosti může být pouze jedno zahraniční vysokoškolské vzdělání, a tedy pouze jeden diplom.
POPLATEK ZA PODÁNÍ ŽÁDOSTI
V souladu s § 90a zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách vyžaduje JAMU úhradu poplatku za započnutí administrativního procesu nostrifikace ve výši 3 000 Kč (poplatek souvisí s úkony spojenými s řízením o žádosti o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace při podání této žádosti).
Poplatek je nutno uhradit současně s podáním žádosti, resp. potvrzení o úhradě poplatku za nostrifikaci je nedílnou součástí (přílohou) žádosti (viz Přílohy žádosti).
Údaje pro platbu poplatku:
Číslo účtu: 27-0493900217/0100 u Komerční banky Brno-město
Adresa majitele účtu: JAMU, Beethovenova 2, 662 15 Brno
Variabilní symbol: 9600
Konstantní symbol: 0379
Bankovní spojení pro platby ze zahraničí (převodem z účtu):
Číslo účtu: 27-0493900217/0100
IBAN: CZ7701000000270493900217
SWIFT: KOMBCZPPXXX
Variabilní symbol: 9600
Komerční banka a.s., regionální pobočka Brno; Náměstí svobody 21, PSČ 631 31.
Žadatelé ze zahraničí uhradí poplatek buď přímo v českých korunách, nebo v zahraniční měně tak, aby výsledná částka po odečtení všech poplatků za směnu zahraniční měny byla částkou 3 000 Kč.
Pokud nebude poplatek uhrazen současně s podáním žádosti (nebude-li potvrzení o úhradě součástí žádosti), JAMU žadatele k úhradě vyzve. Pokud ani poté nebude poplatek ve lhůtě uvedené ve výzvě uhrazen, řízení o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace v ČR bude zastaveno – v souladu s ust. § 66 odst. 1 písm. c) zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, JAMU se touto žádost nebude více zabývat.
Zamítnutí žádosti z důvodu existence podstatných rozdílů mezi porovnávanými studijními programy nebo z jiných důvodů směřujících k neuznání zahraničního vysokoškolského vzdělání nezakládá žadateli právo na vrácení poplatku. Rovněž zastavení řízení o žádosti z důvodu nedostatků žádosti, které žadatel ani po vyzvání neodstraní (např. absence podkladů rozhodných pro posouzení žádosti), není důvodem pro vrácení poplatku.
ZAHÁJENÍ ŘÍZENÍ
Proces uznání vzdělání začíná běžet dnem podání žádosti. Formulář žádosti naleznete zde. Formulář je nutné vyplnit, vytisknout, vlastnoručně podepsat a s níže uvedenými povinnými přílohami doručit (osobně, poštou) Janáčkově akademii múzických umění, Oddělení pro studium a kvalitu, rektorát JAMU, Beethovenova 2, 662 15 Brno.
PŘÍLOHY K ŽÁDOSTI
K vyplněnému, vytištěnému a podepsanému formuláři žádosti je žadatel povinen přiložit:
- Úředně ověřená * kopie diplomu či obdobného dokladu o ukončení studia vydaného zahraniční vysokou školou,
- Úředně ověřená* kopie výpisu vykonaných zkoušek (transcript of records) nebo dodatku k diplomu (diploma supplement); pokud má žadatel možnost získat další doplňující informace o náplni vysokoškolského studia, lze přiložit i tyto (např. sylaby absolvovaných předmětů),
- Úřední překlady** obou dokumentů do českého jazyka (předklad soudním tlumočníkem),
- V případě uznávání vzdělání v doktorském studijním programu (Ph.D. a ekvivalenty) je třeba doložit životopis, seznam publikací a disertační práci (případně její anotaci a odkaz na ni),
- Plná moc (pro případ, kdy žadatele zastupuje jiná osoba – na žádosti o nostrifikaci je poté vhodné uvést na tuto osobu e-mailový a telefonní kontakt),
- Úředně ověřená kopie oddacího či rodného listu, případně jiného dokladu, který prokazuje změnu jména, pokud ke změně jména žadatele došlo v období mezi vydáním diplomu a podáním žádosti o nostrifikaci (pokud se liší jméno uvedené na diplomu a jméno uvedené na žádosti),
Doklady, které žadatel doloží k žádosti o nostrifikaci se z důvodu zákonné archivace nevrací.
* v odůvodněných případech si JAMU může vyžádat apostilační doložku, tj. může v souladu s příslušnými mezinárodními smlouvami požadovat vyšší stupeň ověření podpisu a otisku razítka listiny a její pravosti (apostilu vydává příslušný orgán státu, který listinu vydal): https://infogram.com/infographic-modern-1h984wxwgdld6p3.
** úředně ověřeným překladem se rozumí překlad zpracovaný překladatelem k tomu oprávněným dle právních předpisů platných v ČR, tedy tlumočníkem zapsaným do seznamu znalců a tlumočníků v ČR (tzn. že doklad je opatřen tzv. tlumočnickou doložkou).
LHŮTA PRO VYŘÍZENÍ ŽÁDOSTI
Lhůta pro vyřízení žádosti o nostrifikaci činí 30 dnů. V odůvodněných případech lze tuto lhůtu přiměřeně prodloužit o dalších 30 dní. Lhůta se počítá ode dne doručení kompletní žádosti včetně VŠECH povinných příloh. Je-li řízení přerušeno, doba přerušení se do doby pro vyřízení žádosti nepočítá.
VÝSLEDEK ŘÍZENÍ
Je-li zahraniční vysokoškolské vzdělání uznáno, rektor JAMU vydá osvědčení a rozhodnutí o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace v ČR. S uznáním vzdělání se současně uznává i titul, který zahraniční VŠ svému absolventovi přiznala – žadatel/držitel zahraničního diplomu má tedy právo užívat pouze titul, který mu byl zahraniční VŠ přiznán. Držiteli zahraničního titulu se český akademický titul dle § 45 odst. 4 nebo § 46 odst. 4 nebo odst. 5 nebo § 47 odst. 5 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), již nepřiznává.
Nevyhoví-li JAMU žádosti o nostrifikaci, a to zejména z důvodu podstatných rozdílů mezi porovnávanými studijními programy/obory, vydá JAMU zamítavé rozhodnutí a žadatel má možnost podat žádost o nostrifikaci na jinou VŠ, která uskutečňuje obsahově obdobný studijní program – ale až poté, co rozhodnutí o zamítnutí žádosti o nostrifikaci nabylo právní moci (tj. po 15 dnech od doručení rozhodnutí žadateli).
Před vydáním rozhodnutí o zamítnutí žádosti o nostrifikaci bude uchazeč vyzván, aby se vyjádřil k podkladům, které rozhodovaly o zamítnutí žádosti. Žadatel se tedy ve lhůtě 5 pracovních dnů ode dne převzetí výzvy k vyjádření se k podkladům rozhodnutí může dostavit a nahlédnout do spisu (v tomto případě je dobré domluvit si předem, prostřednictvím e-mailu, termín návštěvy). Pokud uchazeč nebude mít zájem o nahlédnutí, bez velkého odkladu sdělí taktéž prostřednictvím e-mailové zprávy tuto skutečnost Oddělení pro studium a kvalitu JAMU (oulehlova@jamu.cz).
Žadatel má právo ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí o zamítnutí žádosti o nostrifikaci podat odvolání k Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, a to prostřednictvím rektora JAMU – odvolání žadatel buď zašle poštou na adresu rektorátu JAMU nebo jej doručí osobně.
NOSTRIFIKACE ZAHRANIČNÍHO VYSOKOŠKOLSKÉHO VZDĚLÁNÍ ZÍSKANÉHO V ZEMÍCH, KTERÉ MAJÍ S ČR PODEPSANOU EKVIVALENČNÍ DOHODU – SLOVENSKO, POLSKO, MAĎARSKO, SLOVINSKO, NĚMECKO
Slovensko
Platnost VŠ diplomů vydaných ve Slovenské republice se řídí Smlouvou mezi ČR a Slovenskou republikou o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání vydávaných v ČR a SR. Z této smlouvy vyplývá, že diplomy vydané VŠ ve Slovenské republice se bez dalšího úředního postupu uznávají v České republice za rovnocenné – stačí jejich pouhé předložení. Držitelé takových diplomů ale i tak mohou o uznání zažádat (např. pokud osvědčení vyžaduje zaměstnavatel). V takovém případě probíhá standardní nostrifikační proces, pouze s tím rozdílem, že předložené doklady není třeba překládat, stačí jejich úředně ověřené kopie.
Uvedená smlouva se však nevztahuje na slovenské doklady o VŠ vzdělání získané na vysokých školách ve Slovenské republice absolvováním bakalářského, magisterského, inženýrského, doktorského nebo doktorandského studia uskutečňovaného mimo území Slovenské republiky. V takovém případě požaduje rektor od absolventů takových škol potvrzení vystavené slovenskou VŠ osvědčující, v jakém státě bylo studium žadatele uskutečňováno.
Polsko, Maďarsko, Slovinsko
Vysokoškolské kvalifikace (tj. diplomy) získané studiem v těchto zemích je možno použít na území České republiky přímo, bez osvědčení o uznání VŠ vzdělání. Pokud to bude však žadatel (držitel zahraničního diplomu) považovat za vhodné či nutné, může požádat o uznání vzdělání veřejnou VŠ, která uskutečňuje obsahově obdobný studijní program. Aby však bylo možné obsahovou shodu/podobnost posoudit, je potřeba předložit překlad alespoň dodatku k diplomu (diploma supplement), přičemž není potřeba překladu od soudního tlumočníka, pro tyto účely postačí překlad z překladatelské agentury.
Německo
Držitelé vysokoškolských kvalifikací vydaných v Německu žádají v souladu s Dohodou uzavřenou mezi vládou ČR a vládou SRN o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání v oblasti vysokého školství o uznání veřejnou vysokou školu, která uskutečňuje obsahově obdobný studijní program. V tomto případě tedy musí proběhnout klasické nostrifikační řízení.
Pokud jde o uznání vysokoškolské kvalifikace pro účely dalšího studia a žádost žadatele splňuje všechny náležitosti, rektor žádosti vyhoví. Aby však bylo možné obsahovou shodu/podobnost posoudit, je potřeba předložit překlad alespoň dodatku k diplomu (diploma supplement), přičemž pro účely přijímacího řízení není potřeba překladu od soudního tlumočníka, postačí překlad z překladatelské agentury.
UCHAZEČI O NOSTRIFIKACI Z UKRAJINY
Žadatelé s dočasnou ochranou dle zákona č. 65/2022 Sb., Zákon o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, jsou osvobozeni od poplatku ve výši 3 000 Kč za úkony spojené s administrativním řízení o žádosti o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace.
Přílohy k žádosti o nostrifikaci ukrajinského vysokoškolského studia
Tito žadatelé mohou nahradit doklady o vzdělání, které nelze doložit, čestným prohlášením v souladu s ustanovením § 90 odst. 4 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů.
Dále tito žadatelé doloží k žádosti o nostrifikaci potvrzení o udělení dočasné ochrany (vízum dočasné ochrany), a to ve formě prosté fotokopie dokladu s vyznačením dočasné ochrany, kterou žadatel vlastnoručně podepíše a čestně prohlásí, že jde o kopii jeho pasu, kterou sám pořídil.
Vzdělávací systém Ukrajiny je koncipovaný jinak, proto je třeba v případě žádosti o uznání ukrajinského magisterského studia, které je 1 – 1,5 leté a jehož absolvent obdrží diplom „specialisty“, doložit i doklady týkající předchozího vysokoškolského vzdělání, tj. uchazeč doloží diplom a dodatek k diplomu bakaláře a doklady, které souvisí s tzv. „vstupním“ bakalářským studiem, tj. uchazeč doloží diplom mladšího specialisty, Junior Specialist´s Diplom a dodatek k němu. Pokud uchazeč žádá o uznání tzv. „dlouhého“ magisterského studia (v délce trvání 5 let), není třeba dokládat nic navíc, uchazeč doloží pouze diplom a dodatek k diplomu v podobě, která je uvedena v článku PŘÍLOHY K ŽÁDOSTI.
NOSTRIFIKACE PRO ÚČELY PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ NA JAMU
Přijímací řízení do bakalářských či magisterských studijních programů, které nenavazují na bakalářský studijní program
Podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském nebo nenavazujícím magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou.
Uchazeči, kteří absolvovali středoškolské vzdělání v zahraničí, žádají o uznání kvalifikace (tedy maturitního vysvědčení) odbor školství příslušného krajského úřadu a nostrifikované maturitní vysvědčení, přiloží k přihlášce ke studiu nebo dodají nejpozději v první den přijímacího řízení (resp. přiloží prostou kopii maturitního vysvědčení a úředně ověřenou kopii rozhodnutí o uznání kvalifikace).
Pokud tyto doklady nebudou součástí přihlášky nebo nebudou-li doloženy, jak výše zmíněno, bude sice uchazeč připuštěn k vykonání přijímací zkoušky, ale dokud doklady nebudou příslušné fakultě předány v těchto termínech, bude JAMU postupovat v souladu se zákonem o vysokých školách (§ 48, odst. 2: ke studiu v oblasti umění mohou být výjimečně přijati též uchazeči bez dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou nebo vyššího odborného vzdělání v konzervatoři + § 45, odst. 4: absolventům v oblasti umění přijatým podle § 48, odst. 2 se uděluje akademický titul až po dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou nebo vyššího odborného vzdělání v konzervatoři; z těchto ustanovení vyplývá, že nebudou-li předloženy zmíněné doklady, může být sice uchazeč v případě mimořádně úspěšného výsledku přijímacích zkoušek přijat ke studiu, ale byť by úspěšně svoje studium ukončil absolutoriem, nemůže mu být přiznán příslušný titul).
Přijímací řízení do magisterských studijních programů, které navazují na bakalářský studijní program
Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program je mj. rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu (bakalářského či magisterského).
Uchazeči, kteří se chtějí zúčastnit přijímacího řízení do navazujícího magisterského studijního programu a předchozí studium absolvovali v zahraničí, žádají o uznání zahraniční kvalifikace (tedy diplomu) příslušnou veřejnou vysokou školu, která uskutečňuje obdobný studijní program. Tito uchazeči přiloží k přihlášce prostou kopii diplomu a diploma supplementu a úředně ověřenou kopii rozhodnutí o uznání zahraniční kvalifikace (tj. rozhodnutí o nostrifikaci). Tyto doklady lze doložit nejpozději v první den konání přijímací zkoušky. Nebudou-li doklady doloženy v těchto termínech, nebude uchazeči umožněno se přijímací zkoušky zúčastnit a tuto vykonat.
V případě jakýchkoliv dotazů, které se týkají nostrifikací dokladů, kontaktujte Ing. Ivanu Oulehlovou: oulehlova@jamu.cz, tel.: 542 59 1110.
V případě osobního setkání je potřeba si předem na těchto kontaktech domluvit termín schůzky.
Ubytovací stipendium
Na základě žádosti o přiznání ubytovacího stipendia dle čl. 13 Stipendijního řádu JAMU se zpracovává podle údajů uvedených studentem v informačním systému JAMU, jeho přiznání či nepřiznání. Žádost pro všechna tři stipendijní období podává student prostřednictvím Informačního systému v období stanoveném pro zápis do studia, nejpozději do 30. listopadu 2024. Výši ubytovacího stipendia pro jednotlivá stipendijní období stanoví Rozhodnutí rektora o výši ubytovacího stipendia pro konkrétní ubytovací období. Ubytovací stipendium se přizná studentovi,:
- který je zapsán v akreditovaném studijním programu uskutečňovaném v prezenční formě studia,
- který nepřekročil standardní dobu studia předepsanou pro studium v kterémkoliv studijním programu, v němž je zapsán (i souběžně zapsán),
- který nemá místo trvalého bydliště na území okresu Brno-město.
Ubytovací stipendium se přiznává na celé stipendijní období nebo jeho zbývající část, vyplácí se za jednotlivá ubytovací období. Bude-li student splňovat podmínky pro přiznání ubytovacího stipendia jen po část ubytovacího období, přizná se mu poměrná část ubytovacího stipendia. Stipendijní období ubytovacího stipendia se skládá z ubytovacího období
- prvního od 1. října do 31. prosince,
- druhého od 1. ledna do 31. března, a
- třetího od 1. dubna do 30. června.
Nárokové sociální stipendium v případě tíživé sociální situace studenta
Na základě žádosti o přiznání nárokového sociálního stipendia dle § 91 odst. 2 písm. d) a odst. 3 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách v úplném znění se zpracovává podle údajů, které student poskytne studijnímu oddělení rektorátu, jeho přiznání či nepřiznání.
Sociální stipendium se přiznává studentovi, který má nárok na přídavek na dítě podle zvláštního právního předpisu (z. o státní sociální podpoře), jestliže rozhodný příjem v rodině zjišťovaný pro účely přídavku na dítě nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,5. Nárok na sociální stipendium může student uplatnit za určité časové období pouze jednou.
Nárokové sociální stipendium se přiznává po standardní dobu studia na 10 měsíců v akademickém roce; měsíční výše nárokového sociálního stipendia odpovídá jedné čtvrtině výše základní minimální mzdy za měsíc (výše stipendia se zaokrouhlí na celé desetikoruny nahoru).
Žádost o nárokové sociální stipendium podává student na studijní oddělení rektorátu na příslušném formuláři do jednoho měsíce ode dne zápisu do studia,
nejpozději do 31. října 2024, pokud mu nebyl rozhodný příjem v rodině, který nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,5 přiznán teprve po zápisu do studia; v tomto případě může podat žádost kdykoliv v průběhu akademického roku.
Formulář Žádost o přiznání sociálního stipendia je zveřejněn na https://www.jamu.cz/studium/predpisy-souvisejici-se-studiem/. Žádost je potřeba vyplnit, vytisknout, podepsat (!) a s požadovanou přílohou doručit nejpozději do výše uvedeného data na studijní oddělení rektorátu.
Nárok na stipendium prokazuje student písemným potvrzením vydaným na jeho žádost příslušným Úřadem práce. Student si vyžádá dokument s názvem Sdělení pro účely přiznání stipendia, ve kterém je potvrzeno, že oprávněná osoba má v posledním čtvrtletí příslušného kalendářního roku nárok na dávku státní sociální podpory přídavek na dítě a že příjem za třetí čtvrtletí kalendářního roku, rozhodný pro přiznání dávky, nepřevýšil součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,5. Sdělení pro účely přiznání stipendia je přílohou k Žádosti o přiznání sociálního stipendia.