JAMU v Brně - Aktuality - Lavičku Václava Havla v Brně inicioval a odhalil rektor JAMU prof. Petr Oslzlý

Lavičku Václava Havla v Brně inicioval a odhalil rektor JAMU prof. Petr Oslzlý  

Fotoreportáží se vracíme na brněnské Kapucínské terasy, kde nově stojí lavička prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Památník podle návrhu zesnulého výtvarníka Bořka Šípka tvoří dvě židle a stolek, jehož středem prorůstá kmen. Slavnostního odhalení, které symbolicky připadlo na den, kdy by se bývalý prezident dožil 83 let, se zúčastnil také Havlův přítel a rektor JAMU prof. Petr Oslzlý, který umístění speciálního uměleckého artefaktu v Brně inicioval (na snímcích je zachycen s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou).

Havlův vztah k Brnu má kořeny už v době totality, jeho hry se tu tajně hrály již před rokem 1989. Václav Havel se totiž dobře znal s tehdejším dramaturgem Divadla Husy na provázku a nynějším rektorem Janáčkovy akademie múzických umění Petrem Oslzlým. „Po naší delší tajné spolupráci dramaturga s autorem napsal pro legendární scénický časopis Divadla na provázku a HaDivadla «Rozrazil 1/88 – O demokracii» svou vůbec předposlední hru Zítra to spustíme. Do Brna také v lednu 1990 směřovala Havlova první prezidentská vnitrostátní cesta,“ připomněl Petr Oslzlý, který vznik lavičky v Brně inicioval a navrhl i danou lokalitu. „V těchto místech se v roce 1987 odehrála velká festivalová akce Divadla na provázku «III. Divadlo v pohybu», jež v době, kdy byl Havel umlčován, o jeho tvorbě a tvorbě dalších tabuizovaných umělců veřejně informovalo. Do této terasy ústí Ulička Václava Havla, která ji propojuje s Divadlem Husa na provázku, kde je v Domě pánů z Fanalu umístěno jedno ze tří voskových Srdcí pro Václava Havla, a v neposlední řadě tudy Václav Havel několikrát při svých návštěvách Brna a Divadla Husa na provázku v mém doprovodu procházel.“

Lavička má podobu dvou křesel u kulatého stolku. Symbolizuje ochotu lidí k němu zasednout a vést spolu dialog. Středem stolu prorůstá strom, zpravidla lípa. „Sochařské dílo Bořka Šípka, jímž Lavička Václava Havla je, bude vytvářet uprostřed průchozí terasy Kapucínských zahrad pod Petrovem místo k posezení a zamyšlení nad myšlenkovým odkazem a dílem Václava Havla, místo k meditaci nad cenou lidské a občanské svobody a nezaměnitelnou cenou svobodného života,“ dodal rektor JAMU.

Náklady na pořízení lavičky dosáhly 300 tisíc korun. Na její vznik dobrovolně přispěli mnozí občané ve veřejné sbírce. Seznam destinací, kde odkaz prvního porevolučního československého prezidenta připomíná speciální artefakt – lavička Václava Havla, je už velmi pestrý. Washington, Dublin, Barcelona, Praha, České Budějovice...  Na třicáté místo v seznamu přibylo právě Brno. 

Mgr. Luboš Mareček, Ph.D.
Specialista pro vnější vztahy
Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Beethovenova 2
662 15 Brno
Tel.: +420 542 591 144
Mobil: +420 602 275 303
e-mail: marecekjamucz